Ruida Metal Open Loop Capacitive Height Controller LFS-PM-T43 Automatic Height Controller
Shenzhen Ruida Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Ruida
Model Number : LFS-PM-T43
Certification : CE, FCC, RoHB
Place of Origin : China
MOQ : 1
Price : Negotiable, contact us
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Delivery Time : 2-3 work days
Packaging Details : Carton
Panel : 4.3'' touch screen
Communication interface : Ethernet, RS232
Control method : Pulse
Motor : Servo motor and stepping motor
Control output : 1MHz
Laser cutting : Metal and non-metal mixed cutting
Sampling frequency : 1000Hz
Speed : 600mm/s
Detection distance : 0.1mm-10mm
Dynamic follow accuracy : ≤0.1mm
Real-time adjustment of focus : Support
Focal length adjusts step : 0.1mm
Contact Now
Ruida Controller LFS-PM-T43 Metal Open Loop Capacitive Height Controller
Description Of Ruida Controller LFS-PM-T43
LFS-PM-T43 automatic height controller is specially used for the mixed metal and non-metal cutting developed by Shenzhen Ruida Technology Co., LTD. Equipped with 4.3” industrial TFT color touch screen with friendly operating interface, it can display the status and data in real time. Besides, it adopts a high performance amplifier and professional anti-interference design to greatly increase the speed of motion and response of the height controller and achieve the accurate automatic height control.
Parameter LFS-PM-T43
Panel 4.3” touch screen
Control method Pulse
Control output 1MHz
Sampling frequency 1000Hz
Speed 600mm/s
Detection distance 0.1mm-10mm
Dynamic follow accuracy ≤0.1mm
Firmware Online remote upgrade of U disk
Language Chinese, English
Size Panel: L139.8mm*W97.8mm*H22.2mm Mainboard: L210mm*W130mm*H28mm
Key Function
(3)Focus Position Detection: Online modification and real-time detection of the focus position (with a detection range from 0 to 9.9mm) ensure that the laser maintains optimal performance throughout the cutting process, adapting to material variations.